Jak leczyć zapalenie trzeciej powieki u psa

Jak leczyć zapalenie trzeciej powieki u psa

Zapalenie brzegów powiek, zapalenie spojówek i pasożyty są częstymi przyczynami zapalenia trzeciej powieki u psów. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą w leczeniu każdego z nich. Po pierwsze, użyj ciepłej ściereczki do mycia zębów lub zastosuj zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk. Pamiętaj, aby nie przykładać zbyt dużo ciepła. Benadryl może być podawany w małych dawkach, jeśli pies ma alergię, ale najpierw skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby omówić dawkowanie i wagę psa – ta myśl pochodzi od autora strony .

Zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek u psów jest wywoływane przez różne czynniki, w tym pasożyty i alergeny. W niektórych przypadkach jest to choroba dziedziczna i jeśli Twój pies jest nią dotknięty, możesz rozważyć jego hodowlę. W innych przypadkach pies może być uczulony na pewną substancję, dlatego należy rozważyć leczenie problemu z oczami za pomocą leków doustnych. Lekarz weterynarii może również zalecić zmianę diety, aby uniknąć pojawienia się ognisk choroby w przyszłości. Jeśli jednak zauważysz zmiany w zabarwieniu powiek, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć ewentualne choroby, w tym czerniaka i nowotwory powiek.

W rzadkich przypadkach może dojść do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki u psa. W wyniku tego powstaje czerwona masa, która wystaje z powieki. Ta wypukłość zapobiega zapaleniu lub wysuszeniu gruczołu. Początkowo lekarze weterynarii zalecali chirurgiczne usunięcie wypadniętych gruczołów, aby zapobiec infekcjom i suchości oka. Współczesne badania sugerują jednak chirurgiczną wymianę gruczołów. W skrajnych przypadkach konieczne może być usunięcie gruczołu, co jednak zazwyczaj nie jest konieczne.

Pasożyty

Najlepszym sposobem diagnozowania i leczenia opuchlizny trzeciej powieki u psa jest obserwacja chorego oka. Jeżeli na oku znajduje się zadrapanie lub inny uraz, należy zastosować zimny okład. Jeśli z oka wypływa wydzielina, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. W niektórych przypadkach stan zapalny może być spowodowany infekcją. Pomimo objawów choroby pies może nadal być w stanie otworzyć oko.

Stan ten jest często spowodowany wypadnięciem gruczołu w trzeciej powiece. Wypadnięty gruczoł uniemożliwia prawidłowe nawilżanie oka przez łzy. Może również dojść do wysuszenia, zapalenia lub zakażenia oka. Dawniej lekarze weterynarii zalecali chirurgiczne usunięcie wypadniętego gruczołu, ale obecnie nowe badania sugerują zastąpienie go chirurgiczną protezą. W ciężkich przypadkach stan ten może prowadzić do dalszych powikłań, takich jak zapalenie spojówek lub zwiększona ilość wydzieliny z chorego oka.

Suche oko

Jeśli Twój zwierzak cierpi na schorzenie znane jako suche oko, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania. Twoje zwierzę może potrzebować kilku preparatów do czyszczenia oczu każdego dnia. Oprócz regularnego czyszczenia oczu, suchość oka u psów może być również spowodowana stosowaniem niektórych leków. Lekarz weterynarii może pomóc Ci znaleźć najlepszy dla Twojego psa sposób leczenia suchego oka. Poniżej wymieniono niektóre z najczęściej stosowanych metod leczenia suchego oka.

Chirurgia laserowa jest często stosowaną metodą leczenia suchego oka u psów. Jeśli obawiasz się ryzyka podrażnienia oczu, lekarz weterynarii może zalecić nowy plan żywieniowy i zasugerować kilka domowych środków zaradczych. Jeśli objawy u Twojego zwierzęcia ulegną pogorszeniu, rozważ zmianę leku na inny. Skutecznym sposobem leczenia suchego oka u psa mogą być także domowe sposoby. Możesz spróbować zastosować letnią wodę z dodatkiem szczypty soli lub posmarować chore miejsce w oku schłodzoną herbatą rumiankową. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem u swojego pupila herbata całkowicie ostygła.

Zapalenie spojówek

Aby wyleczyć chorobę oczu u psa, musisz najpierw ustalić jej dokładną przyczynę. Zazwyczaj różowe oko jest spowodowane infekcją bakteryjną. Lekarz weterynarii może użyć wymazu w celu zdiagnozowania choroby. Wymaz może być następnie wysłany do laboratorium w celu wykonania badania mikroskopowego lub hodowli. Do dalszej diagnostyki mogą być również pobrane próbki krwi. W celu zwalczenia bakterii i ułatwienia gojenia można przepisać antybiotyki i leki przeciwzapalne. Leki te można otrzymać w postaci tabletek, maści i kropli. W niektórych przypadkach leczenie miejscowe może wymagać uzupełnienia o specjalistyczną dietę i suplementy.

Przyczyna choroby Hornera nie jest znana, ale może być wywołana przez uraz głowy, rany kąsane lub narośl uciskającą nerw. Chorobę tę mogą wywołać także bójki lub wypadki samochodowe. Małe rozdarcie zwykle nie wymaga zakładania szwów, ale duża rana może wymagać założenia szwów. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia, czy stan ten jest objawem czegoś poważniejszego. Jeśli Twój pies cierpi na tę przypadłość, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *