Pryszcze i inne objawy różnych odmian trądziku nie są łatwe do usunięcia. Jeszcze trudniej uporać się z długofalowymi skutkami nieestetycznych zmian na skórze – przede wszystkim na twarzy i plecach. Zobacz, co możesz zrobić, by uniknąć problemów z bliznami potrądzikowymi!
Widoczne ślady po przebytym trądziku mogą mieć zróżnicowany charakter. Czasami to miejsce, w którym ciągłość skóry została przerwana i doszło do mniej lub bardziej intensywnego krwawienia. W innych przypadkach dermatolodzy mają do czynienia z nie do końca zaleczonymi stanami zapalnymi. Trzeba też wspomnieć o tzw. bliznowcach – zmianach skórnych, które są podstawowym objawem trądziku bliznowatego. Blizna związana z trądzikiem nie zawsze jest pozostałością po zagojonej ranie – prawidłowe rozpoznanie jest możliwe dzięki konsultacji ze specjalistą. Ustalenie rzeczywistego charakteru śladu pozwala wdrożyć najlepszy sposób leczenia i usuwania „blizny”.
Najlepsze sposoby na pryszcze. Pielęgnacja cery trądzikowej
Istnieje wiele różnych odmian i podtypów trądziku. Różnią się objawami (np. pryszcze, wągry, zaskórniki), które mogą pojawiać się w wyniku oddziaływania rozmaitych czynników. Liczą się m.in. predyspozycje genetyczne (rodzaj cery), kwestie hormonalne, dieta, poziom stresu w codziennym życiu, środowisko, a nawet wykonywany zawód. Najlepszym sposobem na pryszcze jest profilaktyka – unikanie czynników wywołujących objawy oraz prawidłowa higiena i pielęgnacja skóry. Oprócz tego można stosować m.in.:
- dedykowane kosmetyki na trądzik – toniki, żele, kremy do leczenia miejscowego;
- doustne tabletki z izotretynoiną;
- specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne – dezinkrustacja; peelingi, mikrodermabrazja, procedury z użyciem kwasów, laserów etc.
W niektórych przypadkach trzeba będzie zastosować krem na blizny potrądzikowe – skład będzie zależny od natury śladów. Przebarwienia, zagojone rany czy stany zapalne wymagają szczególnej uwagi. W kosmetykach na różne rodzaje blizn znajdziesz takie substancje, jak:
- alantoina;
- heparyna;
- kwas hialuronowy;
- niacynamid;
- ekstrakty roślinne, m.in. z lawendy czy wąkrotki azjatyckiej;
- witaminy A, C, E.
Samodzielne wyciskanie pryszczy sprzyja powstawaniu blizn potrądzikowych
Widoczne niedoskonałości skóry często skłaniają do pochopnego działania. Wiele osób od razu zabiera się za wyciskanie zmian trądzikowych. Tymczasem gwałtownie usunięte zaskórniki czy pryszcze na twarzy rozrywają delikatną, wrażliwą cerę. Palce właściwie nigdy nie są sterylnie czyste, podczas wyciskania łatwo przenieść ropną treść z grudek i krost na inne miejsca na skórze. Bakterie otrzymają doskonałą pożywkę do wzmożonego rozwoju, może pojawić się stan zapalny – w efekcie pojawią się kolejne zmiany trądzikowe. Nie można też wykluczyć poważniejszych komplikacji zdrowotnych.
Dermatolodzy często mówią o tzw. trójkącie śmierci na twarzy – obszarze między kącikami ust do szczytu nosa między oczami. Próba własnoręcznego wyciśnięcia pryszcza w tym miejscu może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych lub zatoki jamistej. Takie bywają skutki infekcji bakteryjnych, do jakich dochodzi przez zbytni pośpiech. Korzystanie z igieł czy innych, ostrych narzędzi zamiast własnych rąk, wcale nie jest bezpieczniejsze.
Masz problem z krostami i innymi oznakami trądziku? Zgłoś się do dermatologa!
Każda postać trądziku wymaga odpowiednio dopasowanego procesu leczenia. Sięganie po niektóre kosmetyki bez wiedzy na temat tego, skąd się wzięły zmiany na skórze i jaki mają charakter, najczęściej kończy się nasileniem problemu. Tym samym rośnie ryzyko, że pojawią się naprawdę głębokie blizny potrądzikowe. Stare, poważne ślady po skutkach trądziku są znacznie trudniejsze do usunięcia czy tymczasowego zamaskowania. Niektóre są na tyle poważne, że może pomóc tylko zaawansowana medycyna estetyczna. Dlatego lepiej nie zostawiać problemu pryszczy czy zaskórników na później.
Podobne tematy