Czy po operacji plastycznej powiek można oślepnąć?

Czy po operacji plastycznej powiek można oślepnąć?

Po operacji plastycznej powiek pacjenci zwykle spędzają pewien czas w sali pooperacyjnej, gdzie są monitorowani pod kątem ewentualnych komplikacji. Zazwyczaj pacjenci mogą opuścić salę pooperacyjną jeszcze tego samego dnia. Pacjenci powinni jednak przez około dziesięć minut, cztery do pięciu razy dziennie, stosować okłady z lodu w celu złagodzenia bólu oka. Następnie pacjenci powinni delikatnie przemywać powieki przepisanymi kroplami do oczu. Przez tydzień po zabiegu pacjenci nie powinni brać udziału w intensywnych zajęciach. Jeśli noszą soczewki kontaktowe, powinni odczekać co najmniej dwa tygodnie przed ich założeniem. Aby chronić skórę powiek przed uszkodzeniami słonecznymi, pacjenci powinni nosić ciemne okulary przeciwsłoneczne.

Blepharoplastyka

Operacja plastyczna powiek, czyli blepharoplastyka, polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z powiek – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu poradyogrod.pl. Celem zabiegu jest skorygowanie problemów związanych z powiekami, takich jak opadające powieki górne i worki pod oczami. Oprócz celów kosmetycznych blefaroplastyka może być także wykonywana w celu skorygowania problemów ze wzrokiem. Jednak w przypadku niektórych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, suchość oczu czy problemy z tarczycą, zabieg ten jest bardziej ryzykowny. Istnieje również ryzyko wystąpienia jaskry i odwarstwienia siatkówki po zabiegu. Inne możliwe działania niepożądane to tymczasowe niewyraźne widzenie, suchość oka i wrażliwość na światło.

Rzadko zdarza się, aby po zabiegu blefaroplastyki ludzie oślepli, ale może się to zdarzyć. Istnieje kilka środków ostrożności, które należy podjąć przed poddaniem się operacji, w tym ograniczenie palenia tytoniu i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Pacjenci, którzy palą, mogą być bardziej narażeni na powikłania i powinni rozważyć rzucenie palenia przed zabiegiem. W takich przypadkach pacjenci powinni skonsultować się z chirurgiem przed poddaniem się zabiegowi blefaroplastyki.

Powikłania

Istnieje kilka potencjalnych powikłań związanych z operacjami plastycznymi powiek. Początkowa technika stosowana przez chirurga może być nieodpowiednia, co prowadzi do nadmiernej wiotkości powiek. Technika plication tendon nie jest równoważna z formalnym założeniem paska stępu. Wczesna rewizja jest konieczna, jeśli powieka okaże się ektropiczna. Chociaż zdarza się to rzadko, może prowadzić do powstania blizn i trwałego zniekształcenia powiek.

Innym częstym powikłaniem po operacji powiek jest ich niecałkowite zamknięcie. Jeśli powieki nie są całkowicie zamknięte po operacji, powieka górna może sprawiać wrażenie opadniętej. Stan ten nazywany jest ptozą. Zazwyczaj ustępuje ona samoistnie, ale może być konieczne wykonanie dodatkowego zabiegu chirurgicznego. W cięższych przypadkach chirurg może być zmuszony do skorygowania ektropianu, czyli opadającej powieki.

Koszty

Chirurdzy kosmetyczni stosują różne stawki za różne rodzaje zabiegów na powiekach, ale na ogół sam zabieg kosztuje mniej niż 200 dolarów. American Society of Plastic Surgeons (Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych) zaleca wybranie chirurga odpowiedniego dla Twoich potrzeb. Oprócz opłat, każdy chirurg będzie pobierał opłaty w inny sposób, w zależności od swojego wykształcenia, doświadczenia i reputacji. Ponadto niektórzy chirurdzy mogą oferować bardziej zaawansowane urządzenia, co wiąże się z wyższymi opłatami. Koszt znieczulenia różni się w zależności od rodzaju wykonywanej procedury oraz od tego, czy stosowane jest znieczulenie specjalistyczne.

Koszt blefaroplastyki różni się w zależności od chirurga, ale zwykle wynosi od 4 000 do 5 500 USD. Cena ta obejmuje honorarium chirurga, opłatę za znieczulenie i opłatę za zabieg w ośrodku. Według American Society of Aesthetic Plastic Surgery (Amerykańskiego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej), średnia cena zabiegu plastyki powiek wynosi 2 813 USD. Koszt zależy od tego, czy chirurg plastyczny usuwa nadmiar tkanki, czy też redystrybuuje tłuszcz w okolicy powiek.

Rekonwalescencja

Kilka dni po operacji plastycznej opuchlizna wokół oczu zacznie ustępować. Po dwóch lub trzech dniach można powrócić do wykonywania lekkich czynności i noszenia soczewek kontaktowych, ale konieczne będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych. Siniaki i ból występują często, ale są bardzo nieznaczne. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy ograniczyć intensywną aktywność, nosić okulary przeciwsłoneczne i unikać pracy przez cały dzień. Linia nacięcia może pozostać różowa przez kilka tygodni, ale w końcu zblednie i stanie się bardzo cienką, niepozorną blizną.

Pacjenci powinni spodziewać się różnego stopnia suchości i obrzęku oczu, niewyraźnego widzenia i uczucia „czegoś wbitego w oczy”. Niektórzy pacjenci po zabiegu odczuwają także lekki ból i zasinienie wokół oczu. Należy ograniczyć czas spędzany przed komputerem i unikać prowadzenia samochodu, dopóki oczy nie poczują się komfortowo. W końcu wzrok powróci do normy. Przez dwa tygodnie po zabiegu pacjenci powinni unikać nadmiernego korzystania z ekranu i soczewek kontaktowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *