Profilaktyka skóry twarzy. Co warto robić dla cery?

Nawet drobne niedoskonałości mogą negatywnie wpłynąć na poziom pewności siebie, a skoro „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, to warto przypomnieć najważniejsze zasady codziennej pielęgnacji. Zobacz, w jaki sposób możesz uniknąć najczęstszych defektów.
Profilaktyka skóry twarzy

Każdy typ cery charakteryzuje się specyficznymi właściwościami. Te same cechy, które w pewnych warunkach mogą być źródłem problemów estetycznych, w innych sytuacjach okazują się pomocne. Na przykład skóra przetłuszczająca się ma skłonności do zaskórników i pryszczy, a jednocześnie pozostaje bardziej odporna na destrukcyjne działanie promieni UV ze słońca. Musisz oczyszczać, odbudowywać i pobudzać cerę do regeneracji w taki sposób, który nie zniweczy całkowicie jej naturalnych zalet. Czasami niedoskonałości skóry mogą pojawić się pomimo starannej pielęgnacji. Wtedy należy zastosować adekwatny sposób leczenia bądź usuwania – bez zbędnego pośpiechu i pochopnych decyzji.

Na defekty cery wpływa wiele czynników. Niektórym możesz zapobiec

Predyspozycje genetyczne do pewnych zmian skórnych oraz chorób są praktycznie nie do obejścia. Można zachowywać większą ostrożność i staranność, ale czasami odziedziczone obciążenia i tak dadzą o sobie znać. Na zmiany hormonalne w organizmie możesz mieć jedynie minimalny wpływ, a na płeć biologiczną już żaden. Ciekawym przykładem będzie tu trądzik różowaty – częściej zmagają się z nim kobiety, ale to u mężczyzn przybiera cięższą postać. Według dermatologów w profilaktyce tej akurat przypadłości najważniejsze są higiena i pielęgnacja skóry preparatami, które mają w składzie wyciągi z:

  • kasztanowca;
  • miłorzębu;
  • oczaru wirginijskiego.

Wysokiej jakości nie zawierają potencjalnie szkodliwych barwników, sztucznych aromatów i konserwantów. Powinny za to wzmacniać naczynka i odbudowywać barierę hydrolipidową skóry. Nawet najlepszy środek niewiele pomoże, jeśli będziesz świadomie lub nieświadomie narażać się na czynniki sprzyjające defektom estetycznym. W przypadku trądziku różowatego chodzi o zaostrzenie stanu zapalnego skóry, któremu sprzyjają m.in.:

  • silny stres;
  • używki – alkohol, papierosy, kawa, herbata;
  • gorące, pikantne dania i napoje;
  • mleko i nabiał;
  • klimatyzowane lub mocno dogrzewane pomieszczenia;
  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny.

Zbyt dużo kosmetyków może zaszkodzić skórze twarzy

Zasada dotycząca unikania nadmiaru środków dotyczy zarówno preparatów do pielęgnacji, jak i tych służących do malowania i delikatnego poprawiania urody. Rozmaite alkohole, obecne w wielu kosmetykach do oczyszczania cery, mogą przyczyniać się do nadmiernego przesuszania skóry. Nawet tłusta cera potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, by mogła prezentować się maksymalnie korzystnie. Duże znaczenie ma także konsystencja nakładanych na twarz substancji. Gęste, oleiste produkty mogą zatykać pory, co sprzyja wyskakiwaniu pryszczy i rozwojowi zaskórników.

Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń do stosowania poszczególnych preparatów – większa ilość lub częstsze aplikowanie nie sprawią, że pożądane efekty pojawiają się szybciej lub utrzymają dłużej. Przykładem niech będą mineralne , które mają szerokie spektrum działania, ale w przypadku większości wariantów nie należy nakładać ich na dłużej, niż 5 minut. Więcej niż dwie aplikacje w tygodniu również mogłyby poważnie zaszkodzić cerze, zamiast jej pomóc.

Upewnij się, czy dany kosmetyk jest odpowiedni dla twojego typu cery

Duże znaczenie mają także wiek, aktualny stan zdrowia oraz przebyte choroby i stosowane leki. Potrzeby każdej skóry są nieco inne. Warto skonsultować swoje wybory ze specjalistami – dermatologami, kosmetologami – by mieć pewność, że pieniądze na kosmetyki zostaną wydane w dobry sposób.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *