Efekty uboczne liposukcji

Guzek na skórze powieki - jak leczyć

Najczęstsze efekty uboczne po liposukcji to nadmierne krwawienie, siniaki, zakrzepy krwi i problemy kardiologiczne. Chirurg powinien znać historię choroby pacjenta oraz wszystkie przyjmowane przez niego leki, w tym leki nasercowe. Zabieg jest uważany za bezpieczny dla większości pacjentów. Jednak pacjenci powinni poinformować chirurga o wszystkich lekach przyjmowanych przed zabiegiem. Pacjenci powinni także omówić z chirurgiem historię swojej choroby i wyjaśnić wszelkie przyjmowane leki.

Zasinienie

Zasinienie jest częstym zjawiskiem po liposukcji, ale nie jest ono trwałe. Zazwyczaj znikają w ciągu kilku dni. Czas trwania zasinienia zależy od ilości usuniętej tkanki tłuszczowej i zastosowanych nacięć. Zasinienie zazwyczaj zaczyna się od koloru czerwonego, ale może się pogłębić do ciemnoniebieskiego, czarnego lub fioletowego. Następnie blednie do koloru jasnobrązowego.

Zasinienia występują w przypadku liposukcji, ale można je zminimalizować, stosując się do zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza. Zasinienia są na ogół mniej nasilone, jeśli pacjent nosi odzież uciskową. Pacjenci powinni pić dużo płynów i przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami. Siniaki pooperacyjne są normalne, ale pacjent powinien odpoczywać do czasu ich ustąpienia.

Echymoza

Obrzęk związany z liposukcją jest normalnym efektem ubocznym i jest podobny do jałowego zapalenia. Można go kontrolować za pomocą odzieży uciskowej i pojawia się po krótkim czasie rekonwalescencji. U większości pacjentów obrzęk pojawia się w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu, a następnie powoli narasta przez 10-14 dni. Obrzęk jest zazwyczaj miękki i delikatny i nie wydaje się być stanem zapalnym.

U pacjentów po liposukcji mogą wystąpić zasinienia, od niewielkich do poważnych. Zasinienia zwykle znikają w ciągu kilku dni, ale u niektórych pacjentów może wystąpić trwałe drętwienie. Może to być spowodowane uszkodzeniem nerwów. W przypadku obfitego krwawienia u pacjentów mogą wystąpić siniaki utrzymujące się dłużej. Po liposukcji pacjenci powinni nadal przykładać lód do dotkniętych miejsc, aby zmniejszyć obrzęk i ułatwić gojenie.

Toksyczność lidokainy

Chociaż dawka lidokainy stosowana podczas zabiegu jest stosunkowo niewielka, toksyczność lidokainy może stanowić zagrożenie. Niektóre doniesienia o przypadkach śmiertelnych związanych z liposukcją dotyczyły zatrzymania akcji serca. Wystąpienie takiego zdarzenia budzi obawy co do bezpieczeństwa zabiegów liposukcji wykonywanych w prywatnych klinikach. Chociaż nie ma ustalonych progów dawek toksycznych dla lidokainy, istnieje ryzyko zapaści sercowo-naczyniowej.

U pacjentów z pewnymi schorzeniami może również wystąpić zwiększone ryzyko toksyczności lidokainy. Chociaż częstość występowania działań niepożądanych związanych z lidokainą jest niska, badacze stwierdzili szereg interakcji lekowych związanych z tym lekiem. Antybiotyki i niektóre leki przeciwdepresyjne hamują metabolizm lidokainy i mogą nasilać jej toksyczność. Szczególnie zagrożeni są pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem lub chorobami wątroby.

Efekty metaboliczne

Badania wykazały, że liposukcja może mieć istotne efekty metaboliczne. Obejmują one zmiany wrażliwości na insulinę i uwalnianie ważnych adipokin. Ostatecznie może to przyczynić się do poprawy wyników metabolicznych. Poniżej omówiono wpływ liposukcji na metabolizm organizmu. Zmiany te mogą być skutkiem otyłości lub liposukcji. Aby dowiedzieć się więcej o wpływie liposukcji na Twój organizm, czytaj dalej.

Liposukcja o dużej objętości poprawia wrażliwość na insulinę i wiąże się z poprawą czynników ryzyka choroby wieńcowej serca. Kobiety z otyłością brzuszną mogą być insulinooporne, ale mieć prawidłową tolerancję glukozy. Inne kobiety mogą chorować na cukrzycę. Wyniki tych badań były podobne do wyników uzyskanych u osób, które miały nadwagę i poddały się liposukcji. Ponadto u pacjentów uzyskano trwały efekt zmniejszenia masy ciała, co pozwoliło wyeliminować zakłócający wpływ bilansu energetycznego.

Ryzyko zakażenia

Zakażenie po liposukcji jest stosunkowo rzadkie, ale może wystąpić. Może wymagać hospitalizacji, podania antybiotyków i dodatkowego zabiegu chirurgicznego. Infekcje mogą być jednak niebezpieczne i mogą prowadzić do śmierci lub powstania długotrwałych blizn. W rzadkich przypadkach u pacjentów może wystąpić martwicze zapalenie powięzi, zagrażająca życiu infekcja spowodowana przez bakterie trawiące tkanki. Pacjenci powinni natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią u nich którekolwiek z tych objawów.

W pojedynczym przypadku opisanym w Maryland opisano wczesną infekcję gronkowcową, która rozpoczęła się jako zwykły miejscowy stan zapalny, ale rozwinęła się w ropień. Po podaniu antybiotyków i dokładnym oczyszczeniu rany zakażenie zostało wyleczone w warunkach ambulatoryjnych i nie pozostawiło prawie żadnych blizn. Przyczyna zakażenia nie została ustalona, ale nie stwierdzono, aby było ono lipogenne. Zakażenia są rzadkie w przypadku znieczulenia miejscowego tumescent.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *