Jakie są przeciwwskazania do liposukcji?

Jakie są przeciwwskazania do liposukcji?

Niektóre powszechne przeciwwskazania do liposukcji to: osłabione serce, szybkie tętno, problemy żołądkowo-jelitowe w przeszłości lub duża ilość tłuszczu na brzuchu. Chirurdzy zajmujący się liposukcją stosują również leki na tachykardię i znieczulenie, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Ponadto większe kaniule mogą prowadzić do powstawania nierówności na skórze – informacja ta pochodzi z serwisu .

Główne powikłania liposukcji

Chociaż liposukcja jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem usuwania uporczywych złogów tłuszczu, istnieją pewne zagrożenia związane z tą procedurą. Należą do nich nieregularne kontury, uszkodzenia skóry i gromadzenie się płynu pod skórą. Tłuszcz, który dostaje się do mózgu lub płuc, może spowodować zatrzymanie oddechu, drętwienie, a nawet śmierć. Jeśli zabieg nie jest wykonywany przez wykwalifikowanego chirurga, może dojść do powikłań. Na szczęście większości powikłań po liposukcji można uniknąć, stosując się do odpowiednich zaleceń pooperacyjnych i utrzymując otwartą komunikację z chirurgiem.

Najczęstszym poważnym powikłaniem jest krwawienie. Podczas zabiegu kaniula jest wprowadzana do warstwy podskórnej ściany brzucha. Ponieważ jest to wykonywane na ślepo, może to spowodować uszkodzenie głębiej położonych struktur. W rzadkich przypadkach kaniula może przedostać się do otrzewnej lub mięśni brzucha. W innych przypadkach kąt wprowadzenia może spowodować przepuklinę jelitową lub uszkodzić ścianę jelita. Skutkiem tego może być niedrożność lub ropień. Z tego powodu perforacja lub przepuklina jelita jest drugą co do częstości przyczyną zgonów po liposukcji.

Znieczulenie

Istnieje kilka potencjalnych zagrożeń związanych z liposukcją, które wymieniono poniżej. Ryzyko to obejmuje naciek tumescencyjny, DVT/PE, zatorowość tłuszczową i perforację opłucnej. Obejmują one również przeciążenie płynami, hipotermię oraz toksyczność środków znieczulenia miejscowego i epinefryny. Ryzyko to może również obejmować powstawanie cellulitu lub rozstępów. Innym potencjalnym powikłaniem związanym z liposukcją, wymagającym przeprowadzenia dodatkowej procedury, jest choroba zakrzepowo-zatorowa.

Chociaż liposukcja jest bezpieczna dla pacjentów o zdrowym ciele, osoby cierpiące na pewne schorzenia powinny przed zabiegiem poddać się znieczuleniu ogólnemu. Znieczulenie ogólne jest zwykle zalecane w przypadku liposukcji dużych objętości. Podczas tej procedury pacjentowi podaje się leki niedepolaryzujące, aby wywołać zwiotczenie mięśni i ułatwić intubację. Pacjenci powinni otrzymać nie więcej niż 55 mg/kg mc. lidokainy na jedną sesję, a w przypadku szczuplejszych osób dawka ta powinna być mniejsza.

Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z lidokainą. W szczególności diazepam hamuje metabolizm lidokainy po liposukcji. Lidokaina jest eliminowana z organizmu poprzez metabolizm wątrobowy. Dlatego pacjenci przyjmujący diazepam lub inne leki o działaniu uspokajającym powinni unikać lub zmniejszyć całkowitą dawkę lidokainy. Jeśli pacjent jest zaniepokojony swoim stanem, powinien skonsultować się z lekarzem przed liposukcją.

Szybkie wchłanianie epinefryny powoduje tachykardię

Ten stan występuje, gdy zdolność organizmu do szybkiego uwalniania epinefryny jest zaburzona. Zastosowanie rozcieńczonej epinefryny do hemostazy podczas liposukcji poprawia wizualizację, ale lek ten może mieć nieoczekiwane konsekwencje sercowo-naczyniowe. Na przykład u pewnego 28-letniego mężczyzny po zabiegu septoplastyki nosa wystąpiła tachykardia i nadciśnienie tętnicze. Zatrzymanie akcji serca nastąpiło po podaniu dożylnym esmololu i lidokainy, co ustabilizowało częstość akcji komór.

Mimo że epinefryna nie jest lekiem zagrażającym życiu, wiąże się z nią zwiększone ryzyko śmiertelnej asystolii i zawału mięśnia sercowego. Aby zminimalizować to ryzyko, pacjentów należy poddać dokładnej ocenie pod kątem patologii kardiologicznej i hemodynamicznej. W przypadku pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego ryzyko tachykardii podczas liposukcji o dużej objętości nie jest konieczne. Pacjenci w stanie fizycznym I lub II powinni mieć odpowiednią rezerwę sercową, aby poddać się liposukcji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *