Czy można wziąć zwolnienie po zabiegu medycyny estetycznej?

Coraz więcej Polaków korzysta obecnie z zabiegów medycyny estetycznej. Przemawia za tym fakt, że stają się one coraz bardziej skuteczna, mało bolesne, a proces powrotu do zdrowia i gojenia się ran znacząco skraca się. Większość osób trafia do lekarza medycyny estetycznej aby poprawić swój wygląd oraz samopoczucie. Jednak po zabiegu są pacjenci, którzy wymagają kilku dni rekonwalescencji. Czy w takiej sytuacji mogą liczyć na możliwość skorzystania ze zwolnienia L4?

Czy po zabiegu medycyny estetycznej można wziąć zwolnienie L4?

Wielu pacjentów obawia się, że po skorzystaniu z zabiegów medycyny estetycznej nie będzie mogło uzyskać zwolnienia lekarskiego i będzie zmuszonych od razu wrócić na stanowisko pracy. Nie zawsze jednak ten powrót do pracy jest możliwy już kolejnego dnia po zabiegu, ponieważ część osób pracuje np. fizycznie lub ze względu na subiektywne odczucia w zakresie odczuwania bólu potrzebuję kilku dni na rekonwalescencję. W takiej sytuacji można poprosić lekarza, który wykonywał zabieg lub innego lekarza z placówki, w której on się odbywał o wystawienie zwolnienia w postaci L4 lub e-zwolnienia lekarskiego. W uzasadnionych przypadkach istnieje, bowiem taka możliwość.

Na jaki okres można uzyskać zwolnienie L4 po zabiegu medycyny estetycznej?

Nie można jednoznacznie wskazać jak długi okres zwolnienia przysługuje pacjentowi, który poddał się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej. W każdym przypadku czas zwolnienia jest uzależniony zarówno od rodzaju operacji, jak również od osobistego progu bólu i potrzeb pacjenta jeśli chodzi o okres rekonwalescencji. W praktyce, bowiem niektóre osoby znacznie szybciej odzyskują pełną sprawność fizyczną po zabiegach medycyny estetycznej, a inne potrzebują kilku dni więcej by móc wrócić do pracy – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu helen-strefapiekna.pl. Na ogół jednak zwolnienie lekarskie wystawione jest na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie, ponieważ jest to czas, który odpowiada okresowi rekonwalescencji po zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Warto pamiętać, że zwolnienie L4, otrzymane po zabiegu medycyny estetycznej jest zawsze wystawiane przez lekarza z zakresu chirurgii plastycznej.

Z czego wynika zasadność korzystania ze zwolnienia L4 po zabiegu medycyny estetycznej?

W okresie korzystania ze zwolnienia po zabiegu medycyny estetycznej pacjenci muszą często brać antybiotyki lub silne leki przeciwbólowe, co w praktyce stanowi dodatkowe wskazania do skorzystania z okresu tzw. chorobowego. W każdej sytuacji jest to, jednak uzależnione zarówno od rodzaju zabiegu, jak i od indywidualnych okoliczności w przypadku każdego pacjenta, a dane te podawane są przez lekarza po zabiegu.

Kiedy wziąc L4 po zabiegu?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości po zabiegu z zakresu medycyny estetycznej zawsze może skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to np. nagłego pogorszenia się stanu zdrowia lub konieczności wypisania zwolnienia w postaci L4 albo e-zwolnienia lekarskiego.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są obecnie w Polsce coraz bardziej popularne i wiele osób sięga nie tylko po popularny botoks, ale też inne zabiegi, które pozwalają poprawić wygląd i samopoczucie. Dzięki rozwojowi i postępowi technologicznemu wiele zabiegów wymaga zaledwie kilku dni rekonwalescencji aby móc wrócić do pracy. Są jednak osoby, które silniej odczuwają ból i z powodu indywidualnych potrzeb nie mogę od razu po zabiegu lub kolejnego dnia stawić się w miejscu zatrudnienia. W takiej sytuacji mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego – L4 na jeden dzień lub na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie. O zwolnienie należy poprosić lekarza, który dokładnie wyjaśnij też wszystkie wątpliwości pacjenta.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *