Operacje powiek u dzieci

Operacje powiek u dzieci

Chociaż opadające powieki nie są poważnym problemem, nieleczona ptoza może wpływać na wzrok dziecka. Ptozie często towarzyszy dermatochalazis, a leczenie obu tych schorzeń może wyeliminować opadającą powiekę. Okulistyczny chirurg plastyczny może określić, czy przyczyną opadania powiek jest któreś z tych schorzeń.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z chillybeauty.pl

Efekty uboczne operacji powiek

Okres rekonwalescencji po zabiegu może trwać od kilku dni do tygodnia. Na powiekę nakłada się zwykle wyściełany opatrunek na 24 godziny po operacji. Opatrunek ten pozostaje na powiece przez pierwsze 24 godziny, ale można go zdjąć następnego dnia. Obszar wokół oka będzie opuchnięty, a szwy rozpuszczą się w ciągu kilku dni. Po zabiegu okłady z lodu pomogą zmniejszyć opuchliznę i siniaki. Zaleca się noszenie okularów ochronnych i przeciwsłonecznych, aby zapobiec bolesności i zapaleniu.

U dziecka po operacji powiek mogą wystąpić pewne niewielkie efekty uboczne. Ogólnie rzecz biorąc, powieka będzie wyglądała na posiniaczoną lub obrzmiałą. Niektóre łzy mogą być czerwone lub poplamione. Można je wytrzeć chusteczką lub ściereczką. Przez kilka dni po zabiegu powieka będzie lekko zaczerwieniona, ale z czasem to ustąpi. Przez kilka dni dziecko nie powinno prowadzić samochodu ani kąpać się.

Zabiegi

Zabiegi chirurgii powiek u dzieci różnią się stopniem złożoności. Niektóre zabiegi wzmacniają mięsień, który ściąga powieki. Do tych technik mogą być wykorzystywane szwy, materiały naturalne, a nawet ścięgna. W innych przypadkach chirurg może usunąć niewielki pasek skóry powiek. Zabieg może trwać od 45 minut do dwóch godzin, w zależności od rodzaju wykonywanej operacji. Dziecko wracające do zdrowia po tego typu operacji powinno pozostać w domu przez co najmniej dwa tygodnie.

Najczęstsze operacje są wykonywane w przypadku łagodnych rozrostów, które utrudniają widzenie w oku. Takie łagodne wyrośla są zwykle usuwane chirurgicznie, choć czasami trzeba je całkowicie usunąć. W takich przypadkach do utrzymania szwu na miejscu wykorzystuje się tkankę bliznowatą. Zabiegi chirurgii powiek u dzieci mogą pomóc w poprawieniu fałdu między oczami, skorygowaniu niedrożności kanalików łzowych, a nawet asymetrii. U dzieci 80 procent operacji to operacje proste. Około 20 procent wymaga bardziej skomplikowanych zabiegów. Na ogół malformacje naczyniowe i naczyniaki niemowlęce rzadko nawracają po usunięciu.

Czas rekonwalescencji

Oczy dziecka mogą sprawiać wrażenie bardziej zamkniętych niż są w rzeczywistości z powodu opadających powiek. Techniki chirurgiczne korygujące ten problem mogą obejmować skrócenie mięśnia powieki lub zaciśnięcie mięśni. Konieczne może być wykonanie dodatkowego zabiegu w celu skorygowania zbędnej tkanki lub nadmiaru spojówki. Czas rekonwalescencji po operacji powiek u dzieci jest na ogół krótki, ale może trwać do dwóch godzin. W zależności od stopnia złożoności zabiegu rekonwalescencja może trwać kilka dni lub tygodni.

Okres rekonwalescencji w przypadku operacji powiek u dzieci jest nieco dłuższy niż u dorosłych. Podczas gdy dorośli mogą wrócić do domu tego samego dnia, dzieci powinny pozostać w szpitalu do czasu ustąpienia działania znieczulenia. Chociaż pracę można wznowić następnego dnia, nie zaleca się prowadzenia pojazdów przez pierwsze dwa do trzech dni. Po zabiegu dzieci powinny być monitorowane pod kątem ruchów powiek. W celu zapewnienia komfortu może być również przepisana gęsta maść.

Środki ostrożności

Po operacji powiek dziecko będzie senne, będzie miało zakrwawione łzy i różowy drenaż. Jest to normalne i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli u dziecka występuje podwójne widzenie, mogą wystąpić wymioty, nudności i ogólny dyskomfort. Zabieg może trwać zaledwie 90 minut, a pobyt w szpitalu może być krótki (45 minut) lub długi (dwie godziny).

Dziecko otrzyma jasne instrukcje dotyczące sposobu badania wzroku po zabiegu. Po zabiegu należy sprawdzić widzenie za pomocą opaski na każdym oku i spróbować przeczytać tekst pisany drobnym drukiem. Po zabiegu należy spodziewać się niewielkiego zamglenia. Dziecko może mieć osłabiony odruch mrugania, dlatego należy mieć pod ręką butelkę ze sztucznymi łzami. Po pierwszej operacji może być konieczny drugi zabieg na powiekach w celu skorygowania wysokości powiek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *