Jakie powikłania mogą wystąpić po plastyce powiek?

Jakie powikłania mogą wystąpić po plastyce powiek?

Jakie są możliwe powikłania zabiegu z użyciem pióra plazmowego? Wrodzone znamiona i przebarwienia pozapalne to dwa najczęstsze powikłania. Pacjenci chorzy na raka oraz osoby cierpiące na hemofilię i hiperpigmentację pozapalną są również narażeni na ryzyko. Istnieje jednak kilka innych potencjalnych powikłań, które mogą wystąpić w wyniku zabiegu. Przed poddaniem się zabiegowi z użyciem pióra plazmowego należy również wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz rodzaj zabiegu, któremu jest poddawany.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z bybeauty.pl

Anemia

Anemia po zabiegu plazmaferezy powiek może być spowodowana niedoborem żelaza. Osoby, u których wystąpiła niedokrwistość po zabiegu plazmaferezy powiek, mogą również cierpieć na utajony niedobór żelaza – stan chorobowy, który występuje przed faktycznym wystąpieniem niedokrwistości. Niedobór żelaza jest poważnym schorzeniem, a jego objawy mogą być wyniszczające. Osoby z niedoborem żelaza mogą odczuwać zmęczenie, bladość skóry, paznokci i dziąseł. Stan ten może również przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak praca, nauka czy życie towarzyskie. Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia anemii po plazmaferezie powiek.

U starszych osób dorosłych przyczyną może być niedobór żelaza. Stan ten występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Może to prowadzić do zmęczenia, zwiększonej podatności na infekcje i niekontrolowanych krwawień. Niedokrwistość po plazmaferezie powiek może być spowodowana wieloma schorzeniami, w tym chorobą nowotworową lub zaburzeniami wchłaniania pokarmów bogatych w żelazo. Podobnie, leczenie tego stanu polega zwykle na uzupełnieniu brakującej krwi.

Przebarwienie pozapalne

Przebarwienie pozapalne jest nabytym nadmiarem pigmentu w skórze, który może negatywnie wpływać na wygląd i jakość życia. Najczęściej występuje u osób o ciemniejszej karnacji i jest najczęstszym powodem, dla którego pacjenci ci szukają pomocy dermatologicznej. Stan ten jest wynikiem zwiększonej produkcji melaniny przez labilne melanocyty. Poniżej wymieniono główne metody leczenia tego schorzenia.

U pacjentów z hiperpigmentacją zapalną pomocna może być kombinacja środków depigmentacyjnych. Dostępnych jest kilka leków, w tym mequinol, kwas askorbinowy, N-acetyloglukozamina i soja. W leczeniu nawracającej hiperpigmentacji można również stosować terapię laserową. Pacjenci powinni jednak zachować ostrożność podczas zabiegu, aby uniknąć podrażnień.

Hemofilia

Wiadomość o tym, że Twoje dziecko jest chore na hemofilię, może być druzgocąca zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Chociaż dziecko prawdopodobnie inaczej przeżywa emocje niż Ty, powinniście szukać wsparcia i informacji. Pomocne może być utworzenie grupy wsparcia. Jeśli Twoje dziecko cierpi na zaburzenia krwawienia, możesz uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich i konferencjach edukacyjnych, aby dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu. Dziecko może zaprzeczać swojemu stanowi zdrowia, więc należy być cierpliwym i starać się nie sprawiać, aby czuło się źle.

Jeśli masz hemofilię, musisz przyjmować odpowiednie leki, aby zapobiec krwawieniu. W wielu przypadkach choroba podstawowa może powodować krwawienia wewnątrz oka. Krwawienie wewnątrz oka może być spowodowane urazem lub ciężką hemofilią. Może ono również wystąpić, gdy powieki nie są w stanie prawidłowo się zamknąć. Krew przedostająca się do oka może również powodować zakażenie. Krew w powiece może również powodować krwawienie z białej części oka, co sprawia, że oko wydaje się czerwone. Chorzy na hemofilię powinni współpracować ze swoimi okulistami w celu ustalenia najlepszego sposobu leczenia. Dzieci z zaburzeniami krwawienia nie powinny bawić się ostrymi przedmiotami ani fajerwerkami.

Chorzy na nowotwory

Szpiczak mnogi (MM) jest częstym nowotworem złośliwym układu krwiotwórczego. Choroba ta występuje, gdy komórki plazmy wyściełającej oko ulegną zakażeniu nowotworowemu. Komórki te produkują immunoglobuliny (Igs) w ramach humoralnej odpowiedzi immunologicznej. Z powodu nieprawidłowej proliferacji złośliwych komórek plazmatycznych dochodzi do nadprodukcji określonych linii Ig. Szpiczak mnogi wiąże się z licznymi oznakami i objawami ocznymi.

Oczne efekty uboczne chemioterapii mogą być poważne i nieodwracalne. Niektóre objawy oczne można jednak leczyć objawowo w trakcie trwania chemioterapii. Inne mogą wymagać pilnego skierowania do okulisty, który może pomóc pacjentom w opanowaniu objawów ocznych podczas kontynuacji leczenia. Wcześniejsza ocena i leczenie tych powikłań jest ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta i jakości jego życia.

Środki ostrożności, których należy unikać

Chociaż zabieg z użyciem Plasma Pen jest bezbolesny, niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort po zabiegu. Zabiegi na powiekach są wrażliwe na grubość skóry, dlatego pacjenci powinni być świadomi tego ryzyka przed zabiegiem. Przenośne urządzenie pomoże chirurgowi naciągnąć skórę powiek. Pył węglowy powstały w wyniku zabiegu zniknie w ciągu kilku dni. Zabieg ten powoduje odparowanie niechcianej skóry, co pobudza pozostałe tkanki do napięcia i zwiększenia produkcji nowego kolagenu.

Trwałe rezultaty

Pacjenci, którzy mają pożądany stopień napięcia skóry, mogą rozważyć przeprowadzenie zabiegu w Moderne Medical. Procedura jest stosunkowo bezbolesna, a podtlenek azotu jest często podawany w celu ułatwienia procesu. Urządzenie Plasma Pen, czyli strzykawka, przesuwa się po skórze wokół oczu, tworząc efekt przypominający szczoteczkę. Bezpośrednio po zabiegu powieki poddane zabiegowi mogą być lekko opuchnięte, a w celu zminimalizowania dyskomfortu można zastosować krem znieczulający.

Po zabiegu obszar ten będzie zaczerwieniony i lekko opuchnięty przez 24-72 godziny. Następnie pojawią się małe skorupki. Skorupki te w końcu się złuszczą. Obrzęk będzie występował również w okolicy powiek przez dwa do trzech dni. Skorupki odpadną prawdopodobnie po 4-10 dniach. Pod skorupkami pojawi się nowa warstwa różowej skóry. Zabieg nie wiąże się z żadną operacją ani znieczuleniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *