Powikłania po operacji powiek

Powikłania po operacji powiek

Choć powikłania są rzadkie, występują w przypadku jednego na 10 000 zabiegów. Niektóre komplikacje występują w trakcie operacji, inne zaś kilka dni później. Na przykład słabe opanowanie krwawienia może spowodować pęknięcie głęboko położonych naczyń. Do przecięcia naczyń powiek może dojść także podczas podawania znieczulenia miejscowego. Również niektóre leki, takie jak aspiryna, antykoagulanty i witamina E, mogą prowadzić do powikłań. Dlatego przed operacją powiek należy zaprzestać stosowania leków, co do których nie ma pewności, że będą miały wpływ na przebieg zabiegu.

Drobne powikłania

Większość drobnych powikłań po operacji powiek ustępuje samoistnie. Jeśli jednak cierpisz na jakieś schorzenia lub prowadzisz tryb życia, który może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań, powinieneś omówić to z chirurgiem. Oprócz stosowania się do wszystkich zaleceń, przez kilka tygodni należy unikać wszelkich urazów oka. Pewna bolesność wokół oczu jest normalna, należy jednak ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne, aby zminimalizować stan zapalny. Po dwóch tygodniach można zacząć nosić makijaż i okulary przeciwsłoneczne, ale należy unikać pocierania oczu.

Zasinienie

Zasinienie po operacji powiek może być częstym efektem ubocznym, ale dobra wiadomość jest taka, że można sobie z nim poradzić. Postępując zgodnie z zaleceniami chirurga, można normalnie wykonywać codzienne czynności. Jeśli zdecydowałaś się na operację powiek, przez pierwsze dwa tygodnie powinnaś chronić oczy przed słońcem. Konieczne jest noszenie dużych okularów przeciwsłonecznych lub ochrony z filtrem SPF. Po tym czasie można stosować makijaż lub korektor, aby ukryć zasinienia. Ważne jest jednak, aby postępować zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez chirurga.

Blizny

U większości pacjentów poddanych operacji powiek nie występują widoczne blizny. W rzeczywistości blizny po operacji powiek są rzadkie, ponieważ większość nacięć wykonuje się w naturalnym fałdzie górnej i dolnej powieki. Blizny są prawie niewidoczne przy zamkniętych oczach i goją się z czasem. Z kolei blizny po operacji powiek dolnych są zwykle umiejscowione tuż przy załamaniu powieki górnej. Blizna jest często ledwie zauważalna po otwarciu oka.

Zakażenia

Zakażenia okołogałkowe po operacji powiek mogą być trudne do wykrycia, ponieważ ich rozwój może trwać miesiącami. W raporcie Atypical Mycobacterial Study Group opublikowanym w Ophthal Plast Reconstr Surg opisano przypadek zakażenia okołooczodołowego. Przypadek ten okazał się być związany z roztworem do znakowania skóry w gabinecie chirurgicznym. Lekarz pacjenta prawdopodobnie będzie musiał wykonać więcej niż jedną operację w celu usunięcia zakażenia.

Uszkodzenie rogówki

Do powikłań pooperacyjnych operacji powiek należy uszkodzenie rogówki. Jest to częste powikłanie i może być źródłem znacznego dyskomfortu. Ważne jest stosowanie środka nawilżającego i ochraniacza rogówki. Należy unikać stosowania miejscowych środków znieczulających, ponieważ mogą one opóźniać gojenie i powodować złe ułożenie powiek. Miejscowo stosowana arnika może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego po operacji powiek, ale ma ona skutki uboczne i powinna być stosowana ostrożnie.

Palenie

Jeśli palisz papierosy, powinieneś przestać przed zabiegiem, ponieważ nikotyna i przepływ krwi z papierosów spowalniają proces gojenia. Palenie może także zwiększyć ryzyko zakażenia rany po zabiegu. Osoby z chorobami oczu powinny omówić z chirurgiem wszelkie wcześniejsze problemy. Palenie jest również niebezpieczne dla oczu, ponieważ zmniejsza przepływ krwi w okolicy oczu i może spowalniać gojenie się ran. Lekarz udzieli Ci szczegółowych instrukcji, w tym kiedy i gdzie należy unikać palenia. Większość zabiegów kosmetycznych powiek jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, ale należy pamiętać o zapewnieniu kierowcy i całodobowej opieki.

Czas rekonwalescencji

Na czas rekonwalescencji po operacji powiek wpływa wiele zmiennych. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu mogą wystąpić siniaki, obrzęk i nadwrażliwość na światło. Jednak ból i dyskomfort są zazwyczaj minimalne, a obrzęk ustępuje po dwóch do trzech dniach. Pacjentki mogą zacząć nosić makijaż około dwóch tygodni po zabiegu, a po sześciu tygodniach mogą wrócić do swoich normalnych zajęć. Po początkowym okresie rekonwalescencji linie nacięć będą prawdopodobnie różowe i zbledną w ciągu następnych kilku miesięcy. Po około sześciu miesiącach do roku po zabiegu blizna będzie niewidoczna.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *