Co może być przyczyną skrętu powieki?

Co może być przyczyną skrętu powieki?

Być może cierpisz na skurcz powiek zwany miokymią, który powoduje ciągłe podrygiwanie powiek. Skurcze te są całkowicie nieszkodliwe i mogą występować o każdej porze dnia. Przyczyną może być stres, niepokój, alergie lub zespół Meige’a – sekcja ta jest udostępniona przez redaktora portalu klinikazdrowiaduomed.pl. Przeczytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na te często zadawane pytania. Wszyscy chcemy czuć się lepiej, ale nie możemy zapominać także o naszym dobrym samopoczuciu fizycznym.

Zespół Meige’a

Zespół Meige’a to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się silnymi drgawkami powiek i brwi. Choroba może dotyczyć także innych mięśni twarzy. W rzadkich przypadkach może dotyczyć także ust i szyi. Drgawki powiek są spowodowane nadaktywnością układu odruchowego, który jest aktywowany przez grymasy twarzy lub jasne światło. U niektórych osób objawy zespołu Meige’a ustępują podczas snu, ale mogą powracać podczas pobudzenia lub stresu.

Zespół Meige’a jest formą dystonii czaszkowej, czyli grupy zaburzeń, które dotyczą sąsiadujących ze sobą obszarów ciała. Najczęstszym objawem jest skurcz powiek, do którego dochodzi w wyniku nieprawidłowych skurczów mięśni powiek. Inne przyczyny skurczu powiek to choroba Parkinsona i rzadkie zmiany w pniu mózgu. Pomimo występowania zespołu Meige’a, diagnozowanie i leczenie tego schorzenia jest trudne.

Stwardnienie rozsiane

U wielu osób ze stwardnieniem rozsianym mogą wystąpić problemy z ruchami gałek ocznych i utrata wzroku. Objawy te występują najczęściej na wczesnym etapie rozwoju choroby. Chociaż u niektórych osób problem ten może wystąpić, większość z nich wraca do zdrowia. Osoby, które cierpią z powodu problemów z oczami, powinny szukać pomocy u pracownika służby zdrowia. W tym artykule zostaną omówione niektóre z objawów i możliwe sposoby leczenia. Poniżej wymieniono niektóre z typowych objawów stwardnienia rozsianego.

Wiele osób myli drgawki powiek ze zwykłymi drgawkami oczu. W rzeczywistości są one spowodowane mimowolnym drżeniem mięśni powieki. Objaw ten może występować bez wyraźnej przyczyny lub może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków lub zmiany stylu życia. Jeśli jednak drgawki powiek występują częściej, należy umówić się na kompleksowe badanie wzroku.

Stres

Drganie powieki jest oznaką stresu, ale może również występować w spokojnych chwilach. Drganie powiek w wyniku stresu może również wskazywać na zaburzenia lękowe. Aby złagodzić objawy, najlepiej jest zająć się przyczynami stresu. Oto kilka sposobów na powstrzymanie drgań powiek. Po pierwsze, spróbuj się zrelaksować. Jeśli czujesz napięcie w mięśniach, spróbuj się rozciągnąć. Po drugie, należy unikać mrużenia oczu lub wpatrywania się w ekran komputera. Wreszcie, jeśli powieki drgają z powodu jasnego światła, należy nosić okulary przeciwsłoneczne.

Chociaż drgawki powiek mogą być objawem innych schorzeń neurologicznych, większość z nich jest nieszkodliwa. Czasami jednak drgawki powiek są wynikiem zwiększonej wrażliwości na różne czynniki drażniące. Toksyny i nadmiar alkoholu mogą powodować drganie powiek. Niektóre osoby cierpią również na schorzenia, które mogą wywoływać drganie powiek, takie jak zapalenie spojówek lub różowe oko. Wreszcie, u osób cierpiących na pewne choroby, takie jak zespół Tourette’a, skurcze powiek mogą być efektem ubocznym.

Alergie

Istnieje wiele powodów, dla których powieka może drgać, w tym alergie. Stan ten może być także wynikiem nadmiernego spożycia kofeiny lub alkoholu. Jeśli często pijesz alkohol, powieki mogą w odpowiedzi na to drgać. Należy ograniczyć spożycie obu tych substancji. Skurcze powiek mogą również wystąpić u osób z niedoborem wapnia lub magnezu. To, czy te czynniki są przyczyną drgawek powiek, zależy od Ciebie. Jednak przed zastosowaniem dostępnych bez recepty suplementów diety i kropli do oczu należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny drgawek powiek mogą być różne, ale zazwyczaj są związane z chorobą podstawową. Przyczyny leżące u podstaw dolegliwości oraz indywidualne czynniki ryzyka należy omówić z lekarzem. Będzie on w stanie określić najlepszy sposób leczenia. Jeśli po wyeliminowaniu innych przyczyn drgawek oczu dolegliwości nie ustępują, konieczna może być wizyta u lekarza w celu ustalenia, czy przyczyną drgawek nie jest konkretna alergia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *