Czy guz mózgu może być przyczyną skrętu powieki?

Czy guz mózgu może być przyczyną skrętu powieki?

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś/łaś drgania powiek, możesz być zaniepokojony/-a swoim ogólnym stanem zdrowia. Często można samodzielnie zdiagnozować objawy, korzystając z Internetu. Może to jednak być kosztowne, a także spowodować powiązanie drobnych objawów z poważniejszymi chorobami. Drganie powiek może być objawem guza mózgu, ale bardziej prawdopodobne jest, że jest ono spowodowane stresem lub brakiem snu.

Objawy skurczu połowiczego

Objawy symtomów połowiczych, zwanych także skurczami twarzy, mogą występować u osób z różnymi schorzeniami. Często są one spowodowane uciskiem na nerw twarzowy, który jest główną przyczyną skurczu połowiczego. Stan ten jest najczęściej wynikiem ucisku naczynia krwionośnego na nerw twarzowy. Czasami jednak przyczyna nie jest znana – fragment ten jest autorstwa redaktora strony poprawaurody.pl.

W niektórych przypadkach w celu zmniejszenia nacisku na nerw twarzowy wykonuje się zabieg chirurgiczny zwany dekompresją mikronaczyniową. Neurochirurg wykona niewielki otwór w tylnej części czaszki, odsłaniając nerw twarzowy w pniu mózgu. Następnie umieści podkładkę teflonową pomiędzy uszkodzonym naczyniem krwionośnym a nerwem twarzowym. Procedura ta pozwoli wyeliminować ucisk na nerw twarzowy i wyleczyć objawy skurczu nerwu twarzowego.

Leczenie skurczu hemifacjalnego

Jeśli cierpisz na skurcz hemifacjalny po guzie mózgu, nie jesteś sam. W samych Stanach Zjednoczonych problem ten dotyka około 11 osób na 100 000. Chociaż leczenie chirurgiczne jest zwykle pierwszą opcją w przypadku kurczu twarzy, wiele osób decyduje się na metody niechirurgiczne. Metody chirurgiczne w przypadku kurczu nerwu wzrokowego nie są niebezpieczne i są skuteczne w większości przypadków.

Najlepszym sposobem stwierdzenia, czy skurcz hemifacjalny jest spowodowany guzem mózgu, jest poddanie się badaniu neurochirurgicznemu. Lekarz wykorzysta badania obrazowe, aby wykluczyć wszelkie inne schorzenia, które mogą być przyczyną spazmu. U niektórych pacjentów wstrzyknięcie toksyny botulinowej do dotkniętych mięśni może zatrzymać skurcz na kilka miesięcy. U niektórych pacjentów w kontrolowaniu skurczów mogą pomóc leki, w tym leki przeciwpadaczkowe i łagodne leki uspokajające. Ponadto u niektórych pacjentów skurcze może złagodzić mikronaczyniowa dekompresja.

Leczenie guza mózgu

Stan ten może być także oznaką innych chorób podstawowych, w tym zaburzeń neurologicznych i zaburzeń koncentracji uwagi. Choć zdarza się to rzadko, drganie powiek może być również spowodowane przez guza mózgu. W rzeczywistości 90 procent wszystkich oponiaków jest łagodnych. Leczenie drgawek powiek spowodowanych guzem mózgu zależy od ich przyczyny.

Najczęstsze leczenie tego stanu koncentruje się na łagodzeniu objawów. Pacjenci z tymi objawami mogą również odczuwać niewyraźne widzenie, podwójne widzenie i zawężone pole widzenia. Objawy mogą również obejmować martwe pola, skurcz nerwu wzrokowego lub utratę widzenia peryferyjnego. Pacjenci powinni zwrócić się do lekarza, jeśli drgawki powiek utrzymują się i nie są związane z żadną inną dolegliwością.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *